Comunicări ştiinţifice, vernisaj de icoane şi lansări de carte, în cadrul Conferinţei IOTA organizate la Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Ianuarie 12, 2019   Autor: Tudorel Rusu

Ieri, 11 ianuarie, în cadrul Conferinţei Asociaţiei Teologice Ortodoxe Internaţionale (IOTA), a fost oficiată dis-de-dimineaţă Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Gheorghe” - vechea Catedrală Mitropolitană din Iaşi.

După o serie de sesiuni de comunicări, participanţii au participat la vernisajul unei expoziţii de icoane la Muzeul Mitropolitan. O nouă serie de sesiuni de comunicări ştiinţifice a fost urmată de două lansări de carte: la Librăria „Cartea Românească” a fost lansat volumul „Pocăinţa în Antichitatea târzie” a dr. Alexis Torrance (USA), iar la Librăria Tafrali a fost lansat volumul „Credinţa uitată şi valoarea creaţiei lui Dumnezeu” a pr. dr. Philip LeMasters (USA).

Când se încheie Conferinţa IOTA

Evenimentul IOTA continuă şi astăzi la Iaşi. După rugăciunile de dimineaţă rostite în mai multe limbi în mai multe locaţii, au urmat alte sesiuni de comunicări ştiinţifice. În această seara, de la ora 19:00, la Libăria Tafrali va fi lansat volumul „Plânsul de bucurie-făcător” a dr. Hannah Hunt (UK). Ceremonia oficială de închidere a Conferinţei inaugurale IOTA 2019 va avea loc în această seară, în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan Iaşi, de la ora 20:00.

Mâine, 13 ianuarie, va fi oficiată, de la ora 6:30, Sfânta Liturghie la Biserica Metocul Maicilor, iar la ora 9:00 IPS Părinte Mitropolit Teofan va săvârşi Sfânta Liturghie la Catedrala Mitropolitană.

Luni, 14 ianuarie, la ora 18:00, la Librăria Tafrali va fi lansat volumul „Cateheză şi catehumenat” a dr. Paul L. Gavrilyuk, preşedinte fondator IOTA.

Evenimentul IOTA, organizat la Iaşi în aceste zile, se bucură de adeziunea a numeroase organizaţii teologice, între care amintim: Şcoala Ortodoxă Teologică Greacă şi Institutul Patristic Pappas (Brookline, Massachusetts), Centrul de Studii Creştin-Ortodoxe al Universităţii Fordham (New York), Institutul Teologic Ortodox „Sfântul Vladimir”, Institutul Ecumenic Huffington (Los Angeles), Academia Teologică „Sfântul Ignatie” (Sodertalje, Suedia).

Tema generală a conferinţei de la Iaşi este „Unitatea pan-ortodoxă şi sinodalitatea”, iar sesiunile conferinţei se circumscriu următoarelor subiecte: Statutul actual al Teologiei Dogmatice; Teologia Naturală în Tradiţia Ortodoxă; Creaţie şi Ecologie; Ortodoxia şi provocarea Islamului; Biserica în Filosofia Modernă; De la Eclesiologia Euharistică la Biserica Cetate; Sinodalitatea Ortodoxă; Ecumenicitatea Ortodoxă după Creta; Etica în gândirea ortodoxă; Critica biblică contemporană şi exegeza patristică; Interpretarea teologiei palamite astăzi; Creştinismul oriental şi moştenirea patristică; Femeia în Teologia Ortodoxă şi Liturghie; Ortodoxia în spaţiul public şi în media; Filocalia de-a lungul secolelor; Paradigme ale Studiilor Biblice Ortodoxe. În cadrul conferinţei, prezentările durează 15-20 de minute, urmate de 5-20 minute de discuţii.

Ce este IOTA

Înfiinţată în februarie 2017, Asociaţia Teologică Ortodoxă Internaţională (IOTA) îşi propune să crească potenţialul formator al tradiţiei intelectuale ortodoxe, prin crearea unui forum academic interdisciplinar, unde să fie cultivate, aprofundate şi împărtăşite rezultatele cercetării în domeniul teologiei ortodoxe de cadrele didactice, studenţii din învăţământul universitar teologic, ierarhia bisericească şi diferitele organizaţii laice.